Jitrocel vejčitý pomáhá při zácpě i průjmu

Má výbornou schopnost vázat na sebe vodu (asi 4 krát vyšší než psyllium) a díky tomu má velmi dobrý laxativní účinek.

Proto je Jitrocel vejčitý  (latinsky Plantago ovata Forssk.) osvědčenou rostlinou používanou při problémech se stolicí, ať již jde o klasické zácpy nebo i o průjmy. Původem je z Indie, respektive Pákistánu a daří se mu dnes dobře i v západní Evropě. Je jedním z mála jitrocelů, které nejsou považovány za plevel a je pěstován pro léčivé účinky jeho semen. Kromě výše zmíněných vlastností se používá také k léčbě úplavice, pomáhá proti vzniku hemoroidů anebo se používá při redukční dietě. 

Rostlina se někdy uvádí i pod názvy jako Blond Psyllium, Pale Psyllium, Indian Plantago, a proto se někdy zaměňuje se známým psylliem. Jde však o rozdílné rostliny.

Používá se osemení rostliny, které obsahuje až 30% rostlinného slizu. V něm tvoří až 85% polysacharidová frakce, s dominantním podílem D xylozy. Základ (kostru) rostlinného slizu pak tvoří xylan a na něj navázany monosacharidy jako L arabinoza, deriváty ramnozy a D xylóza.

Obecně se používá ke změkčení stolice a usnadnění vyprazdňování. Pro stavy jako chronická zácpa a potíže, při kterých potřebujeme bezproblémový pohyb stolice střevem (hemoroidy, anální fisury, stavy po operacích konečníku, těhotenství) je jitrocel vejčitý optimálním řešením.

Partneři

  

Novinky

Léčivé rostliny a fytoterapie

Léky z léčivých rostlin jsou známy pod mnoha názvy jako například rostlinné léky, rostlinné produkty, rostlinné léčivé produkty, fytomedikamenty, fytoterapeutické látky, či fytofarmaceutika.
Jak by to tedy mělo být správně?

Kontakt

Expharma s.r.o.
Dlouhá 36
110 00 Praha 1

Kancelář:  + 420 725 873 373

Hlášení nežádoucích účinků: 602 613 465

www.expharma.eu
info@expharma.eu

Více kontaktů