Jitrocel vejčitý pomáhá při zácpě i průjmu

Má výbornou schopnost vázat na sebe vodu (asi 4 krát vyšší než psyllium) a díky tomu má velmi dobrý laxativní účinek.

Proto je Jitrocel vejčitý  (latinsky Plantago ovata Forssk.) osvědčenou rostlinou používanou při problémech se stolicí, ať již jde o klasické zácpy nebo i o průjmy. Původem je z Indie, respektive Pákistánu a daří se mu dnes dobře i v západní Evropě. Je jedním z mála jitrocelů, které nejsou považovány za plevel a je pěstován pro léčivé účinky jeho semen. Kromě výše zmíněných vlastností se používá také k léčbě úplavice, pomáhá proti vzniku hemoroidů anebo se používá při redukční dietě. 

Rostlina se někdy uvádí i pod názvy jako Blond Psyllium, Pale Psyllium, Indian Plantago, a proto se někdy zaměňuje se známým psylliem. Jde však o rozdílné rostliny.

Používá se osemení rostliny, které obsahuje až 30% rostlinného slizu. V něm tvoří až 85% polysacharidová frakce, s dominantním podílem D xylozy. Základ (kostru) rostlinného slizu pak tvoří xylan a na něj navázany monosacharidy jako L arabinoza, deriváty ramnozy a D xylóza.

Obecně se používá ke změkčení stolice a usnadnění vyprazdňování. Pro stavy jako chronická zácpa a potíže, při kterých potřebujeme bezproblémový pohyb stolice střevem (hemoroidy, anální fisury, stavy po operacích konečníku, těhotenství) je jitrocel vejčitý optimálním řešením.

Partneři

  

Novinky

Léčivé rostliny a fytoterapie

Léky z léčivých rostlin jsou známy pod mnoha názvy jako například rostlinné léky, rostlinné produkty, rostlinné léčivé produkty, fytomedikamenty, fytoterapeutické látky, či fytofarmaceutika.
Jak by to tedy mělo být správně?

Kontakt

Sídlo:                                   Kancelář: 

Expharma s.r.o.                    Expharma s.r.o.

Dlouhá 36                             Šumavská 5
110 00 Praha 1                     602 00 Brno

Kancelář:  + 420 725 873 373, 

Hlášení nežádoucích účinků: 602 613 465

www.expharma.eu
info@expharma.eu

Více kontaktů